| چهار شنبه 3 بهمن 1397     
سفارشی سازی
   EN
 
 
    
  
 
 

 مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان- اولین مرحله حلقه گذاری پرندگان جوجه آور در جزایر خورموسی انجام شد

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان- اولین مرحله حلقه گذاری پرندگان جوجه آور در خورموسی انجام شد.

 احمدرضا لاهیجان زاده مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان این مطلب گفت: در نخستین مرحله حلقه گذاری پرندگان در جزایر قبر ناخدا و جزیره دارا انجام شد.

 در این برنامه بیش از ۲۰۰ قطعه پرستوی دریایی در جزیره قبر ناخدا و نزدیک به  ۱۰۰ قطعه کفچه نوک نیز در جزیره دارا حلقه گذاری شد.

وی هدف از این برنامه را مطالعه مسیر مهاجرت پرندگان از زیستگاه به نقاط دیگر جهان عنوان نمود و گفت: حلقه گذاری یکی از مهمترین روشهای مطالعه برای تعیین مسیر مهاجرت پرندگان می باشد.

لاهیجان زاده ادامه داد: خوشبختانه جزایر خورموسی یکی از مهمترین زیستگاه ها به لحاظ زادآوری برخی گونه های جانوری و گیاهی می باشد و گونه‌هایی مثل اگرت ساحلی، پرستوی دریایی، سلیم خرچنگ خوار و بسیاری دیگر از گونه‌های آبزی و کنار آبزی می باشد.

 وی ادامه داد: پتانسیل منطقه به لحاظ اکوسیستمی و اکولوژیکی و تامین غذا و اهمیت باعث شده تا هر ساله شاهد جوجه‌آوری 100 هزار قطعه از انواع پرندگان در این منطقه باشیم و حتی به لحاظ حضور سلیم خرچنگ خوار در منطقه و خاورمیانه نیز از زیستگاه های منحصر به فرد بوده که نظیر آن وجود ندارد.

جزیره خور موسی

خور موسي كانال طويل و عميقي است كه از خليج فارس منشعب شده  و در ساحل شمالي  خليج فارس  و جنوب استان خوزستان واقع شده است.  عرض دهانه آن ۳۷ تا۴۰ كيلومتر،  طول آن از دهانه تا بندر امام خميني ۹۰ كيلومتر، فاصله آن  تا بندر ماهشهر ۱۲۰ كيلومتر و عمق  آن ۲۰ تا ۵۰ متر است.

 

این جزیره به دليل ويژگي هاي خاص زیست محیطی خود موقعيت ویژه ای دارد و  زيستگاه بسياري از پرندگان نادر از جمله گيلانشاه خالدار و مكان تخم ريزي بسياري از ماهيان خليج فارس،  بخصوص ميگو است.  ساحل و آب های اطراف جزیره به دلیل اكتشاف و استخراج نفت و تردد نفتكش ها، رفت و آمد كشتيها و منابع و صنايع مستقر در خشكي آلوده اند.   

  جزیره قبر ناخدا

این جزيره غیر مسکونی، در دهانه خور موسي قرار دارد. جزيره قبر ناخدا از شرق به خور موسي و از غرب به خور غزلان محدود مي شود.  5 جزيره کوچک ديگر از جمله جزيره واسطه کوچک و واسطه بزرگ در اطراف این جزیره وجود دارد.  در تشکيل اين جزاير عواملي چون رسوبات رودخانه اي و جريانات جزر و مد موثر بوده است،  با جزر، آب دريا تا فاصله زيادي از جزيره عقب نشيني مي کند.

جالب آنکه بخش های غربی و جنوبی جزيره بسيار کم عمق است.  سطح جزيره قبر ناخدا پوشيده از گل و لاي به همراه صدف هاي آهکي است و در حاشيه آن برآمدگي های صدفي به صورت نواري ممتد به موازات خط ساحلي ديده مي شود، این جزیره محل تخم گذاری پرستوهای دریایی است.  

 

 

ارسال به دوستاننام فرستنده:
ایمیل فرستنده:
نام گیرنده:
ایمیل گیرنده:


 
mail print pdf doc
0
rate rate
0

تاریخ: سه شنبه 08 خرداد 1397     بازدید ها: 216     دسته: اخبار     
 

 


اداره کل حفاظت  محیط زیست استان خوزستان
Departement Of Environment
   تماس با ما
   اهواز :بلوار گلستان نرسیده به پنج طبقه
        سازمان آب و برق-انتهای خیابان آذین  
       

    تلفن : 70-33737769
    فکس : 33737772
    سروش : khzdoe@
    ایمیل : info@khzdoe.ir
    

  قوانین و مقررات
  کارگروه ها و جلسات
  مقالات تخصصی
  اداره محیط زیست شهرستانها
  اخبار و رویدادها
  آخرین پروژه ها

  شکایات
  گالری تصاویر
  خدمات دولت الکترونیک
  آموزش و مشارکت های مردمی
  مناطق حفاظت شده
  مناطق شکار ممنوع

طراحی و پیاده سازی: راد رایانه