مراتع زیستی منطقه حفاظت شده چهل پا اندیمشک مورد حریق واقع گردید

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان: مراتع زیستی منطقه حفاظت شده چهل پا اندیمشک مورد حریق واقع گردید.

رییس اداره حفاظت محیط زیست اندیمشک در این ارتباط بیان داشت: به محض اطلاع از آتش سوزی، نیروهای یگان حفاظت محیط زیست با پشتیبانی نیروهای اداره منابع طبیعی ، عازم ارتفاعات منطقه حفاظت شده چهل پا شده و شبانگاهان مبادرت به تسلیم و تسخیر شراره های آتشین نمودند.

عیدی گماری افزود:  در این حریق حدود چندین هکتار از مراتع عموما مشجر درجه یک منطقه حفاظت شده چهل پا اندیمشک  دچار آتش سوختگی شده که علی رغم حضور بموقع و پشتیبانی بهنگام فرماندار شهرستان و نیز تشکیل جلسه اضطراری ستاد مدیریت بحران در فرمانداری، بدلیل صعب العبور بودن، دارا بودن دره های ژرف ، قرارگیری منطقه مذکور در ارتفاعات حدود 650 متری از سطح دریا، سرعت و شدت باد غالب ، پوشش انبوه مرتعی ناشی از بارش های سال گذشته و جاری و ..... برای چندساعتی مهار گردید. لکن در گرمای ظهر روز جمعه، طی دقایقی دامنه گسترش شراره های آتشین از چند جناح و یال کوهها مجددا شعله ور گردید.

که با حضور نیروهای دولتی و گروههای مردم نهاد سرانجام موفق به اطفای حریق کامل آتش و مانع سرایت آتش به مراتع با پوشش درختی انبوه مجاور گردیدند.

وی افزود: علت آتش سوزی، میزان خسارت وارده به زیستگاه حیات وحش، ارزش تولید خالص مراتع سوخته شده و سایر موارد در دست بررسیست.

ایشان ابراز داشت: منطقه حفاظت شده چهل پا، واقع در رشته کوه تنگوان شهرستان اندیمشک، به مساحت 16500 هکتار، در ارتفاع 650 متری از سطح دریا و بفاصله 15 کیلومتری شمال شرقی اندیمشک واقع شده است. این منطقه از زیستگاههای منحصر به فرد بزکوهی ایران به شمار می رود.

در ساعت 2 بامداد روز شنبه نیروهای دولتی و گروههای مردم نهاد سرانجام موفق به اطفای حریق کامل آتش و مانع سرایت آتش به مراتع با پوشش درختی انبوه مجاور گردیدند.

وی افزود: علت آتش سوزی، میزان خسارت وارده به زیستگاه حیات وحش، ارزش تولید خالص مراتع سوخته شده و سایر موارد در دست بررسیست.