برگزاري مراسم هاي زيست محيطي در ايام محرم در آبادان

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، اداره حفاظت محیط زیست آبادان با حضور در تکایا و موکب ها با توزیع تراکت و ونصب بنر نسبت به فرهنگ سازی برای مدیریت پسماندها در این ایام در کوچه وخیابان ها ومحل تکایا اقدام نمود که با استقبال خوب شهروندان مواجه شد .

علي فتحي نيا رییس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان آبادان گفت: باید تلاش کنیم در این ایام کمترین آسیب را به محیط زیست وارد کنیم. طی چند سال اخیر تلاش کرده‌ایم با هیئت‌های مذهبی، سازمان تبلیغات اسلامی و نهادهای مسئول در برگزاری مراسم محرم دیدارهایی را برگزار و موارد و موضوعات محیط زیستی را مطرح کنیم.

وی ادامه داد: اولین توصیه ما در خصوص صرفه جویی در مصرف آب و دومین توصیه مهم ما مدیریت پسماندها است. هیئت‌های مذهبی و عموم مردمی که می‌خواهند در این ایام غذای نذری توزیع نمایند تا جای ممکن از ظروف یکبار مصرف پلاستیکی استفاده نکنند چرا که این ظروف به طبیعت آسیب بسیار جدی وارد می‌کند. در گذشته توزیع وصرف غذا در ظروف فلزی انجام میشد، در حال حاضر نیز باید تلاش کنیم از همان روش‌ها استفاده شود.در برخی از مناطق مردم از چوب و آتش برای طبخ غذا استفاده و یا آلودگی صوتی ایجاد می‌کنند که از مسئولان هیئت‌ها خواسته شده از این امور پرهیز شود.

فتحی نیا تصریح کرد: در آموزه‌های اسلامی نیز بر حفظ و نگهداری از نعمت‌های الهی مثل آب، خاک، درختان و ... تأکید شده است، پس فعالیت‌های ما نباید آسیبی به طبیعت وارد کند. از سوی دیگر به حفظ پاکیزگی و نظافت در اسلام بسیار تأکید شده است، همچنین تأکید اسلام بر جلوگیری از اسراف و حیف و میل است.

وی اظهار امیدواری کرد بحث توجه به مسائل زیست محیطی و بهداشت هم به سرفصل دغدغه‌های هیئت‌های مذهبی و مردم شرکت کننده در مراسم اضافه شود.