کارگاه آموزشی آشنایی با بسته آموزشی محیط زیست ویژه مربیان مهدکودک و کارشناسان محیط زیست و بهزیستی در خوزستان برگزار شد

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان- کارگاه آموزشی آشنایی با کتاب های "مبانی آموزش محیط زیست و مشارکت خانواده" و " آموزش محیط زیست ویژه مربیان مهدهای کودک" امروز 25 شهریور ماه جهت کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست و اداره کل بهزیستی استان و همچنین نمایندگان کانون مهد کودک های استان در دو نوبت صبح و بعداز ظهر در اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان برگزار شد.  

مژگان سخایی رئیس اداره آموزش ، پژوهش و مشارکت های مردمی حفاظت محیط زیست استان خوزستان گفت:پیرو تعاملات و تفاهمات انجام شده با اداره کل بهزیستی این کارگاه یک روزه با حضور بیش از 120 نفر از کارشناسان اداره کل حفاظت محیط زیست و اداره کل بهزیستی استان و همچنین نمایندگان کانون مهد کودک های استان برگزار شد.

رئیس اداره آموزش،پژوهش و مشارکت مردمی حفاظت محیط زیست استان افزود: طی این دوره اهتمام بیشتر درباره آموزش کودکان برای آشنایی با مسائل زیست محیطی و بر ایجاد بستر رشد و بالندگی موثرتر کودکان قبل از ورود به مدرسه و آشنا سازی آنان با فضاهای طبیعی به منظور افزایش انس و الفت بیشتر با گیاهان و جانواران تاکید شد.

دکتر نجم السادات موسوی استاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و عضو کمیته ملی تهیه بسته آموزشی مراکز پیش دبستانی و مدرس کارگاه ضمن تعریف محیط زیست به بیان انواع آن پرداخت و مسائل محیط زیست در قرن حاضر را بزرگترین چالش ملت ها در تمام کشورها معرفی نمود و آنرا به عنوان تنها مسئله ای که سران تمام کشورها را سالی یک بار گرد هم می آورد بسیار مهم دانست.

او یکی از دلایل بحران محیط زیست در ایران را که یکی از شدیدترین بحران های محیط زیست درجهان شناخته شده است را فقدان آگاهی و ضعف فرهنگی مردم در تمام سطوح جامعه عنوان کرد و دوره پیش دبستانی را به دلیل ظرفیت بالای محیط زیست در کودکان و مهم و بنیادی بودن این دوران طلایی در فرآیند آموزش، بهترین زمان برای شروع این نوع از آموزش ها معرفی نمود و به بیان نقش مربیان در آموزش محیط زیست و ویژگی های مربیان محیط زیستی پرداخت.

وي افزود: تدوين و انتشار كتاب مباني آموزش محيط زيست و مشاركت خانواده و همچنين كتاب كار و راهنماي آموزش محيط زيست حاصل دانش، خرد، تجربه و تعامل ارزنده اساتيد دانشگاه علوم بهزيستي و توانبخشي، جمعي از كارشناسان سازمان پژوهش و برنامه ريزي آموزشي وزارت آموزش و پرورش و همكاران دفتر آموزش محيط زيست سازمان حفاظت محيط زيست است.

وي اظهار داشت: مراحل تدوين اين كتاب طي مدت سه سال به انجام رسيده و در اولین مرحله در تيراژ 5000 جلد برای کتاب مبانی آموزش محیط زیست و مشارکت خانواده و 8000 جلد برای کتاب کار و راهنمای آموزش محیط زیست  توسط انتشارات مدرسه به چاپ رسيده است.

موسوی با اشاره به اينكه طلايي ترين زمان آموزش و يادگيري دوران كودكي است، افزود: هدف از توليد و انتشار اين دو عنوان كتاب، آموزش مربيان و خانواده هاي كودكان پيش دبستان بوده تا در آينده نسلي آگاه، مسئوليت پذير و علاقمند به محيط زيست تربيت شود.

در پایان دو کتاب«مبانی آموزش محیط زیست و مشارکت خانواده، ویژه مربیان و خانواده کودکان پیش دبستانی» و «کتاب کار و راهنمای آموزش محیط زیست ویژه مربیان کودکان پیش دبستانی» بین مربیان توزیع و ویژگی ها و روش استفاده از این دو کتاب تبیین گردید.