بازگشت دوقلاد توله خرس به زیستگاه طبیعی در منطقه حفاظت شده شیمبار خوزستان همزمان با روز جهانی حیوانات

  مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان- دو قلاده خرس قهوه‌ای  بعد از ماه ها نگهداری به زیستگاه طبیعی خود بازگشتند

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، دو قلاده توله خرس قهوه‌ای روز جمعه  12 مهرماه همزمان با روز جهانی حیوانات  در منطقه حفاظت شده شیمبار به زیستگاه اصلی خود بازگشتند.

 در جریان رهاسازی این دو قلاده خرس قهوه‌ای،  محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گفت:  این دو قلاده خرس چند ماه پیش به دلایل نامعلومی از مادر خود جدا مانده بودند که به وسیله نیروهای یگان محیط زیست شهرستان اندیکا  و کمک و همیاری یکی از دوستداران محیط زیست  منطقه آقای صلبعلی نظر پور در شرایط طبیعی با کمترین ارتباط انسانی، مراحل رشد خود را طی کردند و بعد از تایید نظر کارشناسان محیط زیست طبیعی اداره کل مبنی بر توانایی زیست در محیط طبیعی و سازگاری با زیستگاه طبیعی واصلی خود  در همان زیستگاه به طبیعت بازگشتند.

وی  ادامه داد: منطقه حفاظت شده شیمبار از زیستگاه های اصلی و طبیعی گونه خرس است و امیدواریم با بازگشت این گونه به زیستگاه اصلی خود بتوانند نقش و جایگاه طبیعی خود در زنجیره طبیعت را به خوبی حفظ  نمایند.

اشرفی ضمن تقدیر از انجمن  دیده بان دوستداران مسجدسلیمان و آقای صلبعلی نظر پور که این مدت در حفظ و نگهداری توله خرس ها نهایت همکاری را با مجموعه محیط زیست شهرستان اندیکا داشته اند، از مردم منطقه به خصوص عشایر منطقه خواست تا در نگهداری گونه های حیات وحش در منطقه نهایت همکاری را با محیط بانان داشته باشند.

خرس‌ها و از جمله خرس‌های قهوه‌ای، از جانورانی هستند که انسان در برابر آنها به ترس مفرط دچار می‌شود اما شاید شناخت و آگاهی از ویژگی‌های آنها در هنگام مواجهه با این حیوان، این ترس و دستپاچگی را کاهش دهد.

 

لازم به ذکر است، طول خرس قهوه‌ای ایران در حدود 2 تا 5/2متر است. وزن این پستاندار بین 90 تا 290کیلوگرم در نوسان است اما به طور میانگین در حدود 180کیلوگرم وزن دارد.

زیستگاه‌های اصلی خرس قهوه‌ای، عموما مناطق جنگلی خزری، جنگل‌های ارسباران و زاگرس، علفزارهای مرتفع کوهستانی نزدیک به جنگل و دره‌های پایین‌دست جنگل است. پراکندگی این حیوان در ایران، از شمال خراسان تا استان‌های گلستان، سمنان، مازندران، تهران، گیلان، چهارمحال و بختیاری، قزوین، زنجان، آذربایجان، کردستان، لرستان، کرمانشاه و استان‌های فارس و خوزستان است. خرس‌های قهوه‌ای در اواخر تابستان و پاییز، معمولا در مناطق پایین‌دست جنگل یا دره‌هایی که میوه‌های وحشی در آنها یافت می‌شود، ساکن هستند.

این خرس‌ها با شروع فصل زمستان به خواب زمستانی می‌روند و جالب است بدانید که در همین فصل زایمان می‌کنند.

نوزاد خرس قهوه‌ای پس از به‌دنیاآمدن، از شیر مادر تغذیه می‌کند و بزرگ می‌شود و وقتی مادر از خواب برمی‌خیزد، دو توله یک‌ماهه را در کنار خود می‌بیند.

خرس قهوه‌ای به خوردن مورچه‌های زیر سنگ‌ها در مناطق کوهستانی نیز علاقه دارد و تق‌تق سنگ‌ها در یک محل کوهستانی، می‌تواند از نزدیک‌شدن یک خرس قهوه‌ای خبر دهد.

خرس‌های قهوه‌ای ماده و توله‌دار، از خطرناک‌ترین خرس‌ها هستند که بیشتر این خطر، ناشی از محفاظت‌کردن خرس مادر از توله‌خرس‌ها در برابر حوادث است.