نگاه محیط زیست استان خوزستان به صنایعی که در رفع آلودگی های زیست محیطی تلاش می کنند،نگاهی تشویقی است

 مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان و مدیرکل آب و خاک سازمان محیط زیست کشور با هیئت همراه از مجتمع پتروشیمی بندرامام بازدید کردند.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان- روز چهارشنبه یکم آبان ماه برای اولین بار محمد جواد  اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان و حسن پسندیده مدیرکل آب و خاک سازمان محیط زیست کشور به همراه هیئتی از مجتمع و  پروژه های زیست محیطی پتروشیمی بندرامام بازدید بعمل آوردند.

پس از این بازدید جلسه ای میان مدیران ارشد محیط زیست با  مدیرعامل پتروشیمی بندرامام و دیگر مدیران ارشد این شرکت در سالن کنفرانس مجتمع پتروشیمی بندرامام برگزار گردید و مباحث راهبردی مختلفی مطرح و تفاهماتی حاصل شد.

طی این جلسه محمد جواد  اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان اظهار داشت  : اداره کل محیط زیست استان با شرایط فعلی و چالش‌ها در زمینه بهره گیری از تکنولوژی نو  در بخش صنعت آگاه می باشد ولی  همه این  مواد باعث ر فع مسئولیتها در قبال آلودگی‌ها  نمی‌شود، بلکه باید با بهره گیری از دانش بومی بسیاری از این آلودگی ها را کاهش داد و راهکارهای مناسبی برای مدیریت  آلودگی ها  داشته باشیم.

 اوادامه داد:  محیط زیست به عنوان دستگاه حاکمیتی و نظارتی مسئول می باشد  و باید جوابگوی جامعه باشیم .

 اشرفی هدف از بیان این موضوع را توجه بیشتر  به موضوع محیط زیست عنوان نمود و گفت: تولید مهم است و محیط زیست هم مهمتر و بر همین  اساس صنعت بدون محیط زیست  جایگاه ندارد  و نیازمند یک نگاه متقابل در حوزه صنعت به محیط زیست هستیم که آن  دستیابی به توسعه پایدار  مطلوب برای همه ماست و باید برای رسیدن به آن تلاش کنیم.

وی افزود : در همین راستا اگر هزینه هایی هم می شود باید در مسیر ارتقاء سطح محیط زیست صورت بگیرد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان :طی سال های اخیر پتروشیمی بندرامام اقدامات زیست محیطی بسیاری داشته است و در همین راستا محیط زیست استان هم با نگاه مثبتی در مسائل مختلف تصمیم گیری می کند.

حمیدرضا رستمی مدیرعامل پتروشیمی بندرامام ضمن خیر مقدم به حاضرین در جلسه اظهار داشت : پتروشیمی بندرامام همواره در حوزه حفاظت از محیط زیست  پیشتاز  بوده اقدامات موثر و چشمگیری در این زمینه انجام داده است پتروشیمی بندرامام تنها شرکت دارای Land Fill  ( محل دفن بهداشتی پسماندهای شیمیایی و خطرناک) در سطح کشور است که سایر صنایع هم از خدماتش بهره مند می شوند.

رستمی افزود : پتروشیمی بندرامام در راستای صیانت و حفاظت از محیط زیست در حال احداث بزرگترین تصفیه خانه در سطح صنعت پتروشیمی کشور است و این پروژه تا کنون ۵۳ درصد پیشرفت فیزیکی داشته و علی رغم تمامی مشکلات و محدودیت ها امیدواریم با همت و تلاش کارشناسان تا پایان سال ۱۳۹۹ در مدار تولید قرار گیرد.

همچنین می توان از پروژه تغییر فرآیند از جیوه به ممبراین و از سرویس خارج کردن واحد کلرآلکالی این شرکت  بعنوان اقدامی موثر در راستای حفاظت از محیط زیست  اشاره کرد.

وی بیان کرد : این شرکت بیشترین فضای سبز را در سطح مجتمع ، محوطه دریایی شرکت و همچنین شهرستان ماهشهر و حومه ایجاد نموده است.

در پایان حسن پسندیده مدیرکل آب و خاک سازمان محیط زیست کشور ضمن ابراز خرسندی به منظور حضور در مجتمع پتروشیمی بندرامام اظهار داشت : استان خوزستان به عنوان استانی نفتخیز و زرخیز ، جواهری است که می بایست همگی بصورت همه جانبه در حفاظت از تمامی ظرفیت های آن تلاش کنیم.