باید در خوزستان از تجارب ارزشمند استان های موفق در زمینه مدیریت پسماند استفاده شود

 استاندار خوزستان در کارگروه مدیریت پسماند استانداری گفت- ظرف مدت دو ماه نخاله های ساختمانی در محدوده شهرهای مهم استان باید ساماندهی شوند

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان- پنجاه و دومین کارگروه مدیریت پسماند استان خوزستان به ریاست استاندار در روز یکشنبه 10 آذر ماه در محل سالن جلسات استانداری برگزار شد.

 در این جلسه غلامرضا شریعتی استاندار خوزستان خوزستان درخصوص عملکرد در حوزه مدیریت پسماند شهری گفت: در این حوزه خوب عمل نشده و باید از تجارب استان‌های موفق در این زمینه الگوبرداری شود.

 وی ادامه داد: وضعیت نخاله ها در سکونت گاه های مردمی بسیار نامطلوب است و تخلیه  نخاله های ساختمانی در کنار سکونت‌گاه‌های مردمی موجب ایجاد بیماری خواهد شد که متاسفانه بیشتر این نخاله‌ها در حاشیه شهر هستند و  موجب مشکلات برای مردم  شده‌ است .

 استاندار خوزستان از شهرداران استان ‌خواست  که در طرحی ضربتی این نخانه‌ها را از سکونت‌گاه‌های مردمی جمع‌آوری کنند و این کار  از طریق معاونت امور عمرانی استانداری و شهرداری های استان  به جدیت پیگیری و ساماندهی شود  و باید طوری عمل شود که بعد از انجام این طرح از تخلیه نخاله‌های ساختمانی در این گونه مناطق جدا جلوگیری شود.

او  گفت: در یک برنامه ریزی جهادی حداکثر ظرف مدت دو ماه کلیه نخاله ها از سکونت‌گاه‌های مردمی جمع‌آوری شوند و اگر نیاز باشد از امکانات شرکت های بزرگ در استان از قبیل ماشین آلات جهت جمع آوری نخاله ها کمک گرفته شود .

استاندار خوزستان ادامه داد:  کار جمع آوری و ساماندهی پسماندهای شهری باعث افزایش ضریب سلامت در جوامع شهری می شود و ساماندهی پسماندها و زباله‌ها فلسفه وجودی شهرداری ها می باشد که باید این وظیفه به خوبی انجام شود.

وی درخصوص پسماندهای آبادان نیز گفت: باید هرچه  سریعتر  این پسماندها از داخل تالاب تخلیه شوند؛ چرا که تالاب محل تخلیه پسماند  نیست و این عمل جرم محسوب می‌شود  و پسماندهای شهر آبادان می بایست طبق برنامه و تصمیم‌گیری‌های قبلی به محل پسماندهای شهرستان خرمشهر منتقل شود.

موسی شاعری شهردار اهواز نیز در این جلسه گزارشی از پسماندهای کلانشهر اهواز ارائه داد و گفت: از بابت کم کاری هایی که در این حوزه داشته ایم از مردم عذرخواهی می‌کنیم.

 وی ادامه داد: اقدامات انجام شده در این حوزه  مطلوب ما نیست و به همین خاطر از همه مردم به خاطر کوتاهی ها در این حوزه عذرخواهی می کنیم و برای عملیاتی شدن برنامه مطلوب پسماند  نیازمند اعتبارات لازم هستیم تا هرچه سریعتر مشکل پسماندها در شهر اهواز برطرف شود.

لازم بذکر است در این کارگروه وضعیت پسماند شهرهای اهواز،آبادان،خرمشهر،ماهشهر و دزفول با حضور شهرداران و نمایندگان فرمانداری آن شهرها مورد بررسی قرار گرفت.