۱۷ راس گوزن رزد ایرانی به خوزستان منتقل شد

  مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان، از انتقال ۱۷ رقابت زرد ایرانی به پارک ملی در خبر داد
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان- ۱۷ راس گوزن  زرد ایرانی به پارک ملی دز منتقل شد .
محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با بیان این مطلب گفت: با توجه به دستورالعمل سازمان حفاظت محیط زیست درخصوص مدیریت حیات وحش و ساماندهی سایت‌های تکثیر در اسارت و توجه ویژه به رهاسازی در طبیعت مقرر شد، تعدادی از گوزن‌های زرد مازاد در سایت تکثیر در استان ایلام به زیستگاه اصلی خود یعنی پارک ملی دز و کرخه منتقل شوند.
وی ادامه داد: با هماهنگی معاونت محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست و دفتر حیات وحش سازمان جمعیت مازادی از گوزن زرد ایرانی از سایت تکثیر در استان ایلام به زیستگاه اصلی خود در پارک  ملی دز منتقل شدند.
اشرفی افزود: تاکنون ۱۷ راس از این گوزن‌ها به پارک ملی دز که زیستگاه اصلی این گونه می‌باشد منتقل و با حضور جوامع محلی و مسئولین محیط زیست استان  در طبیعت رهاسازی شدند.
مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان درخصوص  ترکیب جنسیتی این گونه گفت :از 17 رأس گوزن رهاسازی شده تعداد ۱۲ رأس نر و ۵ رأس ماده می‌باشند. وی دلیل این عدم تناسب ترکیب جنسیتی را نرزایی گونه‌های در اسارت در استان ایلام  عنوان نمود  و گفت: با توجه به گونه‌های رها سازی شده قبلی و موجود  پارک ملی دز امیدواریم این تناسب جمعیت  متعادل شود.
 اشرفی در خصوص پارک ملی کرخه نیز گفت: با توجه به سابقه بیماری گوزن زرد در این منطقه کارشناسان در حال پایش منطقه  هستند که اگر نتایج این پایش نشان دهد این بیماری کنترل شده و برای گوزن‌ها آسیب نخواهد داشت، در آینده نیز برای پارک ملی کرخه گوزن زرد رهاسازی خواهد شد.
 لازم به ذکر است، پارک ملی دز و کرخه از زیستگاه های اصلی گونه گوزن زرد ایرانی در ایران و جهان می باشند و در سنوات گذشته نیز گوزن زرد ایرانی در مناطق حفاظت شده و پارک ملی دز رهاسازی شده که در پایش های مستمر محیط بانان و جوامع محلی حضور آنها ثابت شده است.