ثبت گونه شنگ در بهبهان

به گزارش روابط عمومي اداره کل حفاظت محيط زيست خوزستان، گونه جانوري « شنگ » در بهبهان ديده شد.
شنگ جانوري گوشتخوار از خانواده راسويان و جنس سمورهاي آبي است كه در جوار آب هاي شيرين زيست مي كند؛ اين حيوان داراي بدني دراز و باريك و دم بلند و سر مسطح، پوزه كوتاه و رنگ قهوه‌اي است و طول بدن آن تا ۷۵ سانتي تر و طول دم آن تا ۵۰ سانتيمتر مي‌رسد.
فرخ شيرعلي رييس اداره محيط زيست شهرستان بهبهان اظهار كرد: چندي پيش خبري مبني بر مشاهده شنگ در منطقه بدلي به ما رسيد كه با بررسي هاي دقيق مشخص شد كه اين خبر صحت دارد و يك شنگ در اثر تصادف با خودروها در هنگام عبور از عرض جاده تلف شده است.
همچنين گزارشي از نیروهای مردمی در شهر منصوريه از توابع شهرستان بهبهان مبني بر تلف شدن يك شنگ دريافت شد كه پس از مراجعه به محل و مشاهده لاشه شنگ تلف شده دلايل احتمالي اتلاف مورد بررسي قرار گرفت.
رئيس اداره محيط زيست شهرستان بهبهان با بيان اينكه شنگ ها از خانواده راسوها ست و بيشتر در مناطقي نظير استان هاي شمالي كشور و كردستان و خوزستان يافت مي شوند خاطرنشان كرد: اين جانور گونه شاخص سمورهاي آب شيرين است.
وي در خصوص تهديدات مربوط به اين گونه كمياب گفت: شنگ ها به خاطر پوست بسيار زيبا و ارزشمندي كه دارند شكارمي شوند و همين موضوع زندگي آنها را تحت شعاع قرار داده است.
شيرعلي در پايان صيد بي رويه ماهيان رودخانه ها را از ديگر تهديدات اين آبزيان برشمرد و يادآور شد: بدليل صيد بي رويه ماهيان و تخريب زيستگاه هاي رودخانه اي و تالابي ايران شنگها ناگزير به استخرهاي پرورش ماهي روي مي آورند كه همين موضوع نيز شنگ ها را با خطر مرگ توسط استخرداران روبه رو مي كند.