مدیر کل حفاظت محیط زیست خوزستان از خوریات آبادان بازدید کرد

به گزارش روابط عمومي اداره کل حفاظت محيط زيست خوزستان- محمد جواد اشرفي مديركل حفاظت محيط زيست خوزستان به همراه سید عادل مولا معاون محیط زیست طبیعی و علی فتحی نیا رئیس اداره آبادان در روز یکشنبه از خوریات شهرستان آبادان که محل آشیانه گزینی پرنده  فلامینگو می باشد، بازدید کردند.
فتحی نیا گفت: شرایط مناسب آب و هوایی، غذای کافی و امنیت ، سبب مهیا شدن شرایط برای افزایش چشمگیر لانه سازی و تخم گذاری پرندگان درمنطقه خوریات آبادان شده است فلامینگو از گونه هایی است که عمدتا در کنار تالاب ها زندگی می کند.
وی افزود: خوزستان به دلیل داشتن تالاب‌ها و آبگیرهای متعدد جزو نخستین رده‌های کشور در تنوع زیستی است.
فتحی نیا با بیان اینکه تالاب بین‌المللی شادگان در جنوب خوزستان یکی از زیستگاه‌های اصلی"فلامینگو" است، اضافه کرد: پیش از این هزاران قطعه فلامینگو در تالاب شادگان سرشماری شده است.
فلامینگو، با پاهای دراز و منقاری منحنی و گردنی بلند خمیده، پرنده ای آبچر با بدنی بسیار کشیده که پرو بالی به رنگ های سفید و صورتی دارد و به آرامی راه می‌رود و در حالی که سر و منقار خود را در آب کم عمق فرو برده، تغذیه می‌کند.
این گونه شاخص ترین پرنده آبچر در جهان هست و پر و بال بنفش- قرمز، به تنهایی این پرنده را از سایر پرندگان ممتاز می کند.
رئیس اداره آبادان افزود: هرساله پرندگان مهاجر از اواسط فصل پاییز از مناطق سردسیر به تالاب ها و خوریات حوزه استحفاظی آبادان وارد می شوند و پس از زمستان گذرانی در بهار شروع به تخم گذاری می نمایند.