کشف و ضبط محموله رستنی های کوهی در ایذه

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ایذه گفت: ماموران یگان حفاظت محیط زیست ایذه طی روزهای اخیر در گشت های خود موفق به کشف و ضبط 3 محموله رستنی های کوهی توسط سوداگران شدند.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان، احمد امیری با اشاره به کشف و ضبط محموله های رستنی های کوهی در منطقه حفاظت شده شالو و منگشت اظهار کرد: یگان حفاظت محیط زیست شهرستان ایذه طی هفته گذشته در 3 نوبت در گشت های کنترل و پیشگیری خود موفق به کشف ضبط محموله رستنی های کوهی در منطقه حفاظت شده شالو و منگشت شد.
وی با بیان اینکه ماموران این یگان در هنگام گشت زنی خود با سوداگران و سودجویان طبیعت مواجه شدند افزود: متاسفانه این افراد با ریشه کنی این گیاهان در فصل بهار و پیش از گل دهی این گیاهان باعث از بین رفتن نسل آنها می شوند.
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ایذه ادامه داد: طی این اقدام چند کیسه گیاهان از نوع اندش کوهی، تره کوهی و بن سور کشف و ضبط شد.
امیری در ادامه تصریح کرد: از ساکنان و بهره برداران محلی این گیاهان تقاضا می شود در صورت بهره برداری، برای بقای نسل آنها و پیگشیری از نابودی آن از ریشه کنی این گیاهان پرهیز کنند.
وی خاطرنشان کرد: اداره حفاظت محیط زیست شهرستان ایذه بر جسب وظیفه ذاتی خود طبق بند «د» ماده 10 قانون شکار و صید با هرگونه عملی که باعث از بین رفتن گیاهان و جانوران باشد برخورد کرده و متخلفان را جهت طی روال قانونی به مراجع قانونی و قضایی معرفی خواهد کرد.
منطقه حفاظت شده شالو و منگشت با مساحت ۱۲ هزار و ۹۹۱ هکتار واقع در 25 کیلومتری شرق شهر ایذه واقع شده است که در سال ۱۳۷۸ جز مناطق حفاظت شده اعلام شد.
علاوه بر بلوط که پوشش عمده گیاهی این منطقه حفاظت شده به حساب می آید؛ گونه‌های بنه، کلخنگ، انجیر و کیکم در کنار گیاهان فصلی مانند بن سور، اندش، تره کوهی، کرفس و... نیز در این منطقه یافت می شود.
گونه‌های مهم جانوری نیز در این منطقه یافت می شود که از عمده آنها می توان به پلنگ، خرس قهوه‌ای، سنجاب ایرانی، کبک، تیهو، کمرکولی، سنگ‌چشم و دارکوب. گونه‌های پرندگان درخت زی بیشتر در فصول بهار در سطح منطقه مشاهده می‌شوند و از پستانداران نیز شغال و روباه به وفور در منطقه وجود دارد وگونه‌های نظیر پلنگ و خرس قهوه‌ای بسیار کم در منطقه مشاهده می‌شود.