احداث نهالستان مرکبات در شرکت کارون شوشتر با هدف جایگزینی درختان مثمر با غیرمثمر

رئیس اداره حفاظت محیط زیست شوشتر از احداث نهالستان مرکبات در شهرک نی آباد توسط شرکت کشت و صنعت کارون خبر داد.
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان_ بهروز نجاتی در این خصوص گفت : نهالستان مرکبات شرکت کشت و صنعت کارون در زمینی به مساحت ۵٠٠٠ متر مربع در شهرک نی آباد و با ظرفیت تولید سالانه ٢١٠٠٠ اصله نهال پایه نارنج به منظور تولید مرکبات پیوندی چون پرتقال، لیمو، نارنگی، کینو و... احداث شده و با پیشرفت فیزیکی ٨٠ درصد انتظار می رود تا پایان اردیبهشت ماه به بهره برداری برسد.
نجاتی هدف از احداث این نهالستان را جایگزینی درختان مثمر با درختان غیربومی و غیر مثمر در داخل شرکت، محوطه ها، ادارات و شهرک‌های داخلی این مجموعه و ارائه به همشهریان عزیز و کمک به توسعه و احیای فضای سبز شهری عنوان نمود و تصریح کرد : استان خوزستان به دلیل جلگه ای بودن و داشتن خاکی حاصلخیز برای کاشت درختان مثمر از جمله کنار، خرما، انار، زیتون و مرکبات بسیار مستعد بوده و نباید عرصه های طبیعی و خاک حاصلخیز آن را به کشت درختان مهاجم و غیر مثمری چون کهور آمریکایی، کونوکارپوس و اوکالیپتوس که با جذب شدید آب‌های سطحی و زیرزمینی و رقابت با پوشش های گیاهی طبیعی عرصه را بر گونه های بومی تنگ و باعث تضعیف تنوع زیستی می شوند اختصاص داد.
نجاتی افزود : همانگونه که پیشوایان دینی ما نیز تأکید ویژه ای به کاشت درختان مثمر داشته اند باید توجه داشت که این درختان علاوه بر میوه ای که از آنها به دست می آید تأثیرات مثبت به مراتب بیشتری در تولید اکسیژن تلطیف وتهویه هوا، حفاظت از خاک و کاهش آلودگی هوا داشته و موجودات زنده بیشتری از این درختان بهره مند می شوند. ضمن اینکه از رشد سایر گیاهان بوته ای و علفی نیز ممانعت نکرده و زیستگاهی ارزشمند برای حشرات و سایر موجودات خاکزی و جاندارانی که حیات آنها وابسته به این اکوسیستم هاست فراهم می کنند.