نظارت مستمر دستگاه قضا بر عملکرد زیست محیطی صنایع استان

 رئیس کل دادگستری استان خوزستان در ویدئو کنفرانس با مدیران صنایع پتروشیمی و مسئولین برخی از شهرهای استان خوزستان بر ضرورت توجه به موضوعات محیط زیست تاکید کرد .
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان- حجت الاسلام والمسلمین صادق مرادی رئیس کل دادگستری استان خوزستان در ویدئو کنفرانسی که به بررسی وضعیت محیط زیست در صنایع پتروشیمی و پسماندهای شهری در محل دادگستری اهواز تشکیل شده بود، بر ضرورت حفاظت از محیط زیست تاکید کرد و گفت: محیط زیست سالم دغدغه همه ماست و ضروریست از آن حفاظت کنیم. وی ادامه داد: از طرفی با توجه به فرمایشات مقام معظم رهبری در خصوص شعار سال ۹۹ (جهش تولید) و توجه به وضعیت اقتصادی کشور، صنعت پتروشیمی یکی از منابع کمکی برای اقتصاد کشور  است که در شرایط  تحریم‌ها و حتی در آینده  جایگزین مناسبی برای خام فروشی نفت خواهد شد. ولی باید این اصل را هم مورد توجه قرار گیرد که نسل های آینده هم به هوای پاک ، زمین پاک و آب پاک نیاز دارند و به عنوان دستگاه قضا از همکاران خود در شهرستان‌های ماهشهر و  بندر امام می‌خواهیم تا بر عملکرد مجموعه پتروشیمی‌ها نظارت مستمر داشته باشند و مجموعه ای که در حال حاضر به خوبی موضوعات زیست محیطی را رعایت می‌کند و هم کار و اشتغال را توسعه داد . نمونه بارز آن  مجموعه پتروشیمی تندگویان است که نشان داد هم اقتصاد و اشتغال داشته آن هم در حجمی عظیم و هم اینکه آلودگی‌های زیست محیطی را کنترل کرد و کاهش داد و این نمونه گویای این است که این کار شدنی است.
 وی ادامه داد : این گونه مجموعه ها باید تقدیر شوند و بر استمرار این برنامه ها در شرکت‌ها نظارت داشت.
 رئیس کل دادگستری استان گفت:  اقدامات زیست‌محیطی و برنامه زمان بندی شرکت ها باید توسط مراجع قضایی شهرستان نظارت شود و اگر عزمی برای اجرای برنامه‌های زیست محیطی در مجموعه صنعتی وجود نداشته باشد ، برابر قانون با آنان برخورد شود و کسانی که در  این زمینه کوتاهی ندارند و برای رفع مشکلات زیست محیطی فعالیت دارند، مجموعه قضایی شهرستان پیگیر رفع مشکلات آنها باشد و تمام دستگاه‌های اجرایی در استان مرکزی کمک خواهند کرد تا این اقدامات هرچه سریعتر به ثمر برسد.
 ولی اگر مجموعه ای بخواهد کوتاهی کند و با اطلاعات غلط دنبال ایجاد فرصت زمانی شود ، مجموعه قضایی کوتاهی نخواهد کرد و با آن برخورد قانونی می شود و به عنوان دستگاه قضایی در امور عمرانی و موضوعات محیط زیست در کنار سایر مسئولین  استان کمک خواهیم کرد تا مشکلات زیست‌محیطی کاهش یابد‌.
رییس کل دادگستری استان در بخش دیگری از سخنان خود به مشکل پسماند شهرهای استان اشاره کرد و گفت: مدیریت پسماند یک مشکل عمومی در استان ، کشور و حتی جهان است.
وی ادامه داد: مشکل تخلیه  پسماندها در تالاب شادگان قابل قبول نیست و بخاطر عدم توجه به  یکی از علامت های جهانی در استان که همان تالاب بین‌المللی شادگان در استان است، با افراد مغرض برخورد می شود.
 وی از نمایندگان مجلس و ائمه جمعه شهرستان های آبادان، شادگان ، خرمشهر و همچنین روستاییان و همه مسئولین شهرستان خواست تا در زمینه تبعین و ضرورت متمرکز شدن پسمانده ها در یک منطقه تلاش کنند. وی گفت : مدیریت صحیح پسماند علاوه بر منطقه حتی می تواند برای کل کشور مفید باشد. 
مرادی از مسئولین خواست تا مسئله جناحی و سیاسی را با مسائل محیط زیست قاطی نکنند و ادامه داد:  حداقل محیط زیست باید خالص و از مسائل سیاسی دور  بماند ، چرا که با مشکلات ایجاد شده در زمینه محیط زیست همه آسیب خواهند دید.
لازم بذکر است، در این ویدیو کنفرانس، محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان گزارشی از وضعیت زیست محیطی صنایع پتروشیمی در ماهشهر و وضعیت پسماندهای شهری و همچنین ابول نژادیان رئیس علوم پزشکی استان نیز گزارشی از نحوه عملکرد پسماندهای عفونی و بیمارستانی استان  ارائه نمودند.