مشاهده و ثبت اردک سرسفید گونه در خطر انقراض جهانی در تالاب هورالعظیم

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان-  اردک سرسفید گونه در خطر انقراض جهانی در تالاب هورالعظیم مشاهده و ثبت شد.

محمد ساکی رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان هویزه با اعلام این خبر گفت :اردک سر سفید از گونه های در خطر انقراض جهانی (Endangered) است که در گشت و پایش یگان هور العظیم یک فرد اردک سرسفید جنس نر در تالاب  مشاهده گردید و این مشاهده ثبت شد . 
اردک سرسفید از گونه های در معرض انقراض جهانی است که تعداد آن در جهان در حال کاهش است و اتحادیه IUCN این گونه را به عنوان گونه در معرض انقراض (EN) معرفی نموده است . 
ساکی افزود : زمانی این گونه تعداد فراوان در خوزستان مشاهده می شد اما برخی از زیستگاه های این گونه  تبدیل به کانون ریزگرد شدند و در سال های اخیر تنها یک مورد لاشه کشف شده از تور صیادان ماهی در تالاب شادگان از این پرنده مشاهده گردید و بعد از سال ها این مشاهده با احیای تالاب ها، آن هم در تالاب هور العظیم که پیش از این مشاهده نشده بود یافته ای ارزشمند است . 
ساکی اضافه کرد: خوزستان با دارا بودن ۳۸۹ گونه پرنده ثبت شده بهشت پرندگان ایران از نظر تنوع است و تالاب هور العظیم بخش فراوانی از این تعداد را در فصول مختلف سال میزبانی می کند ، پرندگانی که برای زمستان یا حتی تابستان گذرانی یا برای استراحت در مسیر مهاجرت این تالاب ارزشمند را انتخاب نموده اند.
ساکی ادامه داد: تالاب هور العظیم جز مهمترین زیستگاه های پرندگان در خاورمیانه است .
گونه های فراوان پستانداران و پرندگان در این تالاب زیست می کنند از گونه های مهم پستانداران می توان به شنگ (سمور آبی)میان رودان که زیر گونه ای از شنگ هندی است اشاره نمود و از پرندگان نیز گونه های مهمی مانند اردک مرمری ،باکلان مارگردن،اکراس افریقایی،سسک خوزی، غول حواصیل در هور العظیم زیستگاه دارند .