کشف يك بهله عقاب دو برادر در مسجدسلیمان

 
يك بهله عقاب دو برادر که در منزل یک فرد به صورت غیرقانونی نگهداری شده است کشف و پس از تیمار و اطمینان از سلامت رهاسازی می شود

به گزارش روابط عمومي اداره کل حفاظت محيط زيست خوزستان-  در پي گزارش از سوي يكي از همياران محيط زيست و اخذ حكم قضايي و ورود به منزل،  يك بهله عقاب دو برادر كشف و ضبط گردید. 

مصطفي يوسفي رئيس اداره حفاظت محيط زيست مسجدسليمان ضمن قدرداني از همكاري و همراهي خوب عوامل انتظامي شهرستان افزود : با توجه به اينكه طبق قانون، هرگونه زنده گيری و نگهداري حيات وحش جرم تلقي مي‌شود با متخلفان مطابق قانون رفتار خواهد شد. پرونده اين متخلف، براي رسيدگي بيشتر و اخذ جريمه ضرر و زيان به محيط زيست به مراجع قانونی ارجاع شده است.

وي تصريح كرد: پس از اطمينان از سلامت و دريافت تيمارهاي لازم عقاب در محيط طبيعی زندگی خود رهاسازي می شود.

يوسفي در پايان از شهروندان درخواست كرد در موارد مشابه كه پرندگان را مشاهده مي كنند از نگهداري آنها بپرهيزند و سريعا با اداره حفاظت محيط زيست شهرستان يا با سامانه ۱۵۴۰ تماس گرفته تا در صورت امكان پس از بهبودي به دامان طبيعت بازگردانده شوند و يا در مراكز مجاز با شرايط مناسب نگهداري شوند.

 عقاب دو برادر پرنده اي است شكاري با تنوع رنگ زياد كه با دو رنگ تيره و روشن در طبيعت مشاهده مي شود. عقاب دو برادر پرنده اي زيرك است كه در مقايسه با ديگر عقابها از چالاكي بيشتري برخوردار است. گلو، سينه و سطح شكمي اين پرنده به رنگ سفيد مايل به نخودي و سطح پشتي آن قهوه اي پررنگ است و معمولا يك لكه بزرگ تقريبا سفيد روي پشتش ديده مي شود. اغلب از پستانداران كوچك نظير موش و خرگوش تغذيه مي كند، گاهي نيز پرندگان را شكار مي كند اين پرنده  در مناطق كوهستاني پرصخره و بيابانها به سر برده و به ندرت در ارتفاعات زياد ديده مي شود، در زمستان به دشت و بيابان كوچ مي كند روي صخره هاي پرشيب پرتگاه ها و گاهي روي درخت آشيانه مي سازد.