آتش سوزی در سه هزار هکتار از هورالعظیم

 اهواز - ایرنا - رییس اداره حفاظت محیط زیست هویزه گفت: بیش از سه هزار هکتار از بخش ایرانی تالاب هورالعظیم دچار آتش سوزی شده و این حریق همچنان ادامه دارد.

محمد ساکی چهارشنبه شب در گفت وگو با ایرنا اظهار داشت: آتش سوزی در بخش ایرانی هورالعظیم از بعد از ظهر امروز در مخازن شماره یک و ۲ تالاب آغاز شده است که آتش سوزی مخزن شماره یک غروب خاموش شده و حریق در مخزن ۲ هنوز ادامه دارد.

وی افزود: محل آتش سوزی در مخزن شماره یک در شمال تالاب و در نزدیکی جاده امام رضا و در مخزن شماره ۲ در مرکز تالاب به موازات جاده شهید باکری است.

ساکی اضافه کرد: هر ۲ آتش سوزی در قسمت آبدار تالاب قرار دارد که امکان دسترسی به آن و اعزام امکانات اطفای حریق وجود ندارد اما نیروهای محیط زیست و شرکت نفت در حالت آماده باش هستند و در صورت نیاز به اعزام بالگرد نیز اقدامات لازم صورت می‌گیرد.

وی مساحت آتش سوزی در هورالعظیم را بیش از سه هزار هکتار عنوان کرد که در مخزن شماره ۲ بسیار وسیع‌تر است.

ساکی با بیان اینکه علت آتش سوزی‌ها هنوز مشخص نشده، اظهار داشت: این آتش سوزی می‌تواند طبیعی به دلیل گرمای زیاد هوا و یا عمدی (توسط صیادان و یا دامداران) و یا سرایت از آتش سوزی بخش عراقی تالاب باشد.

به گفته وی، ورودی آب به هورالعظیم در یک ماه اخیر کاهش زیادی داشته و نگرانی از افزایش آتش سوزی در این تالاب وجود دارد.

رییس اداره حفاظت محیط زیست هویزه همچنین گفت: آتش سوزی در بخش عراقی تالاب هورالعظیم نیز از دیروز در شمال این تالاب آغاز شده بود که امروز به سه کانون در شمال و شرق افزایش یافته است.

وی وسعت آتش سوزی در بخش عراقی هورالعظیم را چند هزار هکتار عنوان کرد.

بر اساس این گزارش، هورالعظیم، آخرین بازمانده تالاب‌های بین النهرین در جنوب غربی کشور در خوزستان قرار دارد. یک سوم این تالاب در ایران و دو سوم در عراق واقع شده است.

آتش سوزی یکی از چالش‌های این تالاب بوده و در تابستان سال ۹۷ که خشکسالی شدیدی در خوزستان رخ داده بود، آتش سوزی در بخش‌های ایرانی و عراقی تالاب از تیر تا مهر ماه ادامه داشت.  دود ناشی از این آتش سوزی تا بیش از یکصد کیلومتر فراتر رفته و تا کنون هشت شهرستان را درگیر کرده است.