مهار آتش سوزی در پارک ملی کرخه

 به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان - محمد الوندی رییس اداره پارک ملی کرخه گفت : در پی وقوع دو مورد آتش سوزی در منطقه حفاظت شده و پارک ملی کرخه در  روز ۱۳  شهریور ماه ، عملیات مهار آتش از ساعت ۱۷ آغاز و در ساعت ۱۵ روز ۱۴ شهریور ماه با مهار کامل آتش به پایان رسید. 
وی ادامه داد : طی این حوادث ابتدا آتش سوزی در حوالی پل ناجیان در بخش مرکزی شهرستان شوش شروع شد که با حضور نیروهای پارک ملی کرخه، اداره حفاظت محیط زیست شوش و شهرداری شوش پس از حدود۳ساعت آتش مهار شد ولی در حالیکه مامورین در حال ترک محل بودند آتش سوزی در سایت گوزن زرد در محدوده پارک ملی حوالی محیط بانی هلوه شروع شد که با توجه به پوشش انبوه و اهمیت و حساسیت این بخش موضوع به فرمانداری شهرستان شوش و  مدیر کل حفاظت محیط زیست استان اطلاع و درخواست اعزام ادوات و نیروی کمکی شد .
الوندی افزود : در عملیات مهار آتش علاوه بر نیروهای پارک ملی کرخه، اداره حفاظت محیط زیست شهرستان شوش، اداره حفاظت محیط زیست زیست اندیمشک و آتش نشانی آن شهرستان و نیروهای پارک ملی دز حضور داشتند که با استفاد از لودر اقدام به ایجاد آتش بر و راه دسترسی شد و سپس با خودروهای آتش نشانی خاموش کردن و خنک سازی شعله ها انجام شد و با متوقف شدن وزش باد  حوالی ساعت ۴ بامداد روز ۱۴ شهریور ماه آتش مهار گردید ولی در ساعت ۹صبح با شروع وزش باد مجددا جنگل شعله ور شد که عملیات مهار آتش تا ساعت ۱۵ انجام و آتش کاملا مهار گردید. 
رییس اداره پارک ملی کرخه  گفت : در این حادثه ۲۵ هکتار از جنگل های سایت گوزن دچار آتش سوزی شده که بین ۳۰ تا ۱۰۰ درصد درختان جنگلی آسیب دیده اند ولی خوشبختانه با تلاش همه عوامل ، بخشی که محل نگهداری گوزن زرد ایرانی است از آتش در امان ماند و آسیبی به گوزن ها وارد نشده است. برآورد خسارت این حادثه با توجه به تراکم بالای درختان حداقل یک درخت در هر ده متر مربع است که علاوه بر پوشش گیاهی با توجه به وقوع آتش در شب احتمال تلفات حیات وحش مانند خزندگان، جوندگان  و بخصوص‌ پرندگان شاخه نشین مانند کبوتر سانان و گنجشک سانان و آشیانه های آنها دور از انتظار نیست. 
الوندی ادامه داد : علت حادثه در دست بررسی است ولی باتوجه به محصور بودن این عرصه که امکان چرای دام اهلی را در آن غیر ممکن کرده است این احتمال وجود دارد که این حادثه عمدا از سوی دامداران روی داده باشد.
سایت گوزن زرد ایرانی از سال ۱۳۸۶ به مساحت ۷۰هکتار  و به منظور تکثیر و احیا گونه با ارزش و در خطر انقراض گوزن زرد ایرانی در پارک ملی کرخه احداث شد.