شناسایی و تخریب بیش از ۱۵۰۰ متر تله هوبره در طبیعت هندیجان

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان- یگان حفاظت اداره محیط زیست هندیجان طی گشت و کنترل در روز دوشنبه مورخ ۲۹ شهریور ماه  در حوزه استحفاظی بیش از ۱۵۰۰ متر تله زنده گیری هوبره را شناسایی و تخریب کردند.  

مصطفی حق زاده رئیس وفرمانده  یگان حفاظت محیط زیست هندیجان با اعلام این خبر گفت : همه سال با شروع فصل پاییز شاهد مهاجرت پرندگان از عرض های بالاتر به ایران هستیم که پرنده  هوبره نیز یکی از  این پرندگان است . متاسفانه افراد سود جو و شکارچی  مانعی حدود یک کیلومتری بصورت دیوار و سدی در مسیر عبور این پرنده که عمدتا از شاخ و برگ درخت گز و پوشش گیاهی منطقه درست شده است ،ایجاد می کنند و در بین این دیوارها هر ده متر یک تله که از سیم و نخ درست شده بکار میبرند و وقتی که پرنده هوبره به این دیوار برخورد می کند در کناره آن حرکت کرده تا مسیر عبور را پیدا کند که به محض عبور از آن پای آن در تله گیر می کند و شکار می شود. 
حق زاده در ادامه گفت : این پرنده در بین شیوخ عرب کشورهای حاشیه خلیج فارس بخاطر کاربردهای شرط بندی و شکار و صید گونه های جانوری نظیر انواع شاهین مشتری های زیادی دارد  و پول خوبی بابت پرنده زنده به قاچاقچیان پرداخت  می کنند و این کار باعث هجوم سالیانه شکارچیان به زیستگاه این پرنده شده است.
پرنده هوبره بین ۷۵تا ۶۵ سانتیمتر طول و بین ۱/۵تا ۳ کیلو وزن دارد گونه نر از ماده بزرگتر و در حال حاضر جز پرندگان حمایت شده در لیست IUCN قراردارد.