تصفیه خانه فاضلاب شادگان تا چند ماه آینده به بهره برداری کامل می‌رسد

 مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان،  فاضلاب شادگان با بهره برداری کامل از این تصفیه خانه تا چند ماه آینده به طور کامل جمع آوری و از تخلیه فاضلاب به طور کامل جمع آوری وار تخلیه فاضلاب به تالاب جلوگیری می شود

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست خوزستان ،  آیین روز جهانی تالاب‌ها در خوزستان در مدرسه شهید عراقی روستای خنافره شادگان، برگزار شد:
در این مراسم محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان،  در سخنانی تخلیه زباله ها  تالاب، خشک شدن تالاب، مرگ آبزیان ، ورود فاضلاب و سموم کشاورزی از جمله تهدیدهایی است که تالاب شادگان با آن دست به گریبان است.

وی  با تاکید بر لزوم حفظ و نگهداری از تالاب‌های استان گفت: تالاب‌های استان از جمله تالاب شادگان ثروتی عظیم برای بهبود زندگی مردم خوزستان هستند که تاکنون از این ثروت به خوبی استفاده نشده است.

او  افزود: تالاب ها به دلیل وجود پرندگان و آبزیان می‌توانند موجب ثروت آفرینی، بهبود معیشت و افزایش رفاه مردم منطقه شوند که بهره گیری صحیح همراه با حفظ این تالاب‌ها نیازمند آموزش عمومی است.

اشرفی، استفاده از برق برای ماهیگیری در تالاب توسط برخی صیادان را اقدامی بسیار آسیب‌زا دانست و گفت: گرفتن ماهی با استفاده از برق موجب از بین بردن کامل گونه‌های آبزی این تالاب و تهدید محیط زیست و  معیشت مردم منطقه است.

وی ادامه داد: تخلیه زباله های پلاستیکی به داخل تالاب از جمله تهدیدهای جدی تالاب شادگان است که به دلیل خوردن این زباله‌ها توسط آبزیان، خوردن این ماهی‌ها برای سلامت انسان بسیار خطرناک است.

اشرفی، جاذبه‌های گردشگری تالاب شادگان را از ظرفیت های مهم درآمدی این تالاب برشمرد و افزود: معرفی جنبه‌های گردشگری این تالاب علاوه بر معرفی ظرفیت‌های این تالاب، موجب اشتغال و درآمد برای مردم اطراف این تالاب می‌شود.

مدیرکل حفاظت محیط زیست خوزستان با اعلام آمادگی برای آموزش محیط زیستی به دانش آموزان گفت: آمادگی لازم برای تهیه بسته‌های آموزشی به دانش آموزان مدارس شادگان وجود دارد.
روز جهانی تالاب‌ها سالیانه در تاریخ ۲ فوریه به منظور توجه دادن به اهمیت حراست و حفاظت از تالاب ها در کشورهای مختلف جهان گرامی داشته می‌شود.

تالاب بین‌المللی شادگان با بیش از ۵۰۰ هزار هکتار وسعت در جنوب خوزستان قرار دارد که بزرگترین تالاب ثبت شده کشور در فهرست تالاب‌های بین‌المللی است.

این تالاب از طریق خورهای متعدد به خلیج‌فارس متصل می‌شود که با  آب‌ شیرین، لب‌شور و آب‌شور، محیطی مناسب برای زیست انواع آبزیان، پرندگان، جوندگان و حیوانات اهلی و وحشی است.

تالاب شادگان همه ساله در فصل پاییز میزبان انواع پرندگان آبزی و کنار آبزی مهاجر از مناطق سردسیر سیبری، روسیه، آسیای میانه و مناطق داخلی ایران است. 

این تالاب به دلیل هوای معتدل در فصل پاییز و زمستان محل زیست بیش از ۱۱۰ گونه گیاهی، ۱۷۴ گونه پرنده بومی و مهاجر شامل گیلانشاه و اردک مرمری، ۳۶ گونه پستاندار، سه گونه دوزیست و ۹ گونه خزنده است. 

تالاب بین‌المللی شادگان از شمال به شادگان، از جنوب به رودخانه بهمنشیر و از سمت غرب به جاده دارخوین، آبادان و آب‌های خورموسی محدود می‌شود.