تشکیل کارگروه استانی کاهش آلودگی هوا و تدوین انتقال واحدهای آلاینده به خارج از حریم شهرها

 
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان - کارگروه استانی کاهش آلودگی هوا و تدوین انتقال واحدهای آلاینده صنعتی به خارج از حریم شهرها روز یکشنبه ۹ مردادماه به ریاست معاون عمرانی در محل سالن جلسات مدیریت بحران استان خوزستان برگزار شد.

 در این جلسه محمد جواد اشرفی مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان ، ضمن تاکید بر لزوم خارج شدن صنایع آلاینده از حریم شهرها ، گفت : بحث خارج نمودن کارخانه کربن ایران از محدوده شهر اهواز یکی از مهمترین اقدامات در زمینه کاهش آلودگی صنعتی کلانشهر اهواز است.
وی  از مسئولان شهرک صنعتی خواست تا در زمینه جابجایی این واحد همکاری لازم را داشته باشد.

او ادامه داد : سلامت مردم و حفاظت از محیط زیست یکی از عوامل مهم در خارج نمودن این صنایع از حریم شهری است  و باید تلاش کنیم تا در راستای کاهش آلودگی و همچنین عواملی چون جلوگیری از تردد خودروهای سنگین و ترافیک و از منظر  زیبای شهر  بتوانیم  این صنایع را به خارج از حریم شهر انتقال دهیم.
 اشرفی ادامه داد ما باید در این نشست نسبت به تدوین شیوه نامه و اجرایی شدن انتقال ۳ واحد صنعتی بزرگ چون شرکت کربن ایران ، لوله سازی اهواز و آسفالت شادگان به خارج از حریم شهری را برنامه ریزی نماییم که هرچه سریعتر زمینه خروج فراهم گردد.
 او ادامه داد : با توجه به جابجایی و جانمایی جدید شرکت کربن ایران در شهرک صنعتی شماره ۵  از مسئولان شهرک صنعتی و سازمان صنعت ، معدن و تجارت استان خواست تا زمینه انتقال را فراهم آورند.
 مدیر کل حفاظت محیط زیست استان افزود : در برنامه جابجایی این صنایع ، باید سلامت مردم و حفظ محیط زیست را بر منافع سازمانی و دیگر موارد ترجیح داده و اولویت با سلامت هم استان های عزیز می باشد.
 اشرفی در بخش دیگری از سخنان خود خواستار روند  سرعت بخشیدن به پروژه های جمع آوری گاز فلرهای نفتی و کاهش مشعل سوزی شد و باید جلوی سرمایه سوزی و هدر رفت انرژی در این حوزه نیز گرفته شود.
 در ادامه این نشست خانچی معاون عمرانی استاندار خوزستان نیز گفت: با توجه به شرایط ایجاد شده و احاطه شهر اهواز  توسط صنایع ،  زندگی در شهر اهواز و خیلی از شهرهای استان  مشکل و برای مردم سخت شده است.
 او در خصوص برنامه جمع‌آوری گاز های همراه نفت و جلوگیری از مشعل سوزی گفت : باید نگاهی جهادی پیگیر اجرای این پروژه ها شود  و خواستار شتاب بخشی  و جبران  عقب افتادی ها در این حوزه شد  .
معاون امور عمرانی استانداری خوزستان درخصوص جابجایی شرکت کربن ایران و فراهم نمودن تسهیل در این جابجایی گفت: باید در یک جلسه جداگانه و تخصصی ، پروژه این انتقال بررسی و اجرایی گردد.
وی از مسئولان شرکت کربن ایران خواست تا با توجه به عدم توجیه پذیری جانمایی این واحد صنعتی در دل شهر اهواز با جدیت بیشتر ، پروژه انتقال را پیگیری و از مسئولان شهرک صنعتی هم ، همکاری در اجرای این پروژه را خواستار شد.
خانچی در خصوص جابجایی صنایع گفت :  جابجایی باید براساس رعایت دستورالعمل های زیست محیطی انجام شود.
وی ابراز امیدواری کرد تا در برنامه‌ سفرهای استانی ریاست محترم جمهور ، آغاز کار جابجایی شرکت کربن ایران نیز جزء پروژه ها قرار گیرد.
 
در این جلسه مسئولان شرکت کربن ایران ، شرکت لوله سازی اهواز و مسئولین مناطق نفتخیز جنوب  گزارشی از اقدامات خود در بحث جابجایی و جمع آوری گازی های همراه نفت ارائه نمودند.