کشف لاشه یک فرد دلفین در سواحل بحرکان شهرستان هندیجان

 
رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان هندیجان از کشف لاشه یک فرد دلفین در سواحل بحرکان خبر داد
به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست استان خوزستان،  لاشه یک فرد دلفین در سواحل بحرکان شهرستان هندیجان کشف گردید

مصطفی حق زاده رئیس اداره حفاظت محیط زیست شهرستان هندیجان در این خصوص بیان کرد : در پی دریافت گزارش مبنی بر به گل نشستن لاشه یک فرد دلفین در سواحل بحرکان ، یگان حفاظت این اداره با همکاری یکنفر از همیاران  محیط زیست با طی مسافت چندین کیلومتری در نوار  ساحلی بحرکان به وسیله موتور سیکلت ، موفق به کشف لاشه یک فرد  دلفین شد.
وی ادامه داد : این گونه دلفین از نوع گوژپشت و با نام علمی Sousa  chinensis جزء گونه های در خطر انقراض دریایی و ضمیمه یک کنوانسیون cites  است که در خلیج فارس و خوریات منطقه زندگی می کند و با بررسی وضعیت ظاهری آن علت مرگ احتمالاً اشتباه ناوبری بوده است. دلفین های گوژ پشت معمولا در آب های کم عمق نزدیک ساحل دیده می شوند وابستگی آنها به زیستگاه های نزدیک سواحل باعث شده با بعضی از فعالیت های انسان در تماس مستقیم باشند و همین آنها را در معرض خطر های جدی مانند گیر افتادن در تور های ماهیگیری ، تصادف با قایق ها ، آلودگی و تخریب زیستگاه ناشی از فعالیت انسانی قرار دارند.همچنین صید گونه های هدف مورد تغذیه دلفین و در فصل تابستان که صید میگو انجام می شود از جمله ترال کشی می تواند بر زیست دلفین ها اثر گذارد.
 حق زاده افزود : طول بدن این دلفین حدود ۲ متر و به وزن تقریبی ۱۰۰ کیلوگرم و طول باله سینه آن ۳۴ سانتی متر بیان کرد و بعلت فساد لاشه نمونه برداری و تعیین جنسیت آن امکان پذیر نبود. وی همچنین در خصوص کشف لاشه نهنگ در نزدیکی حدود سه کیلومتری لاشه دلفین گفت: به علت فساد لاشه و مرگ بیش از گذشت یکماه از آن امکان شناسایی و  نمونه برداری برای این اداره میسر نبود .
وی در پایان از صیادان منطقه تقاضا نمود : در صورت مشاهده هرگونه پستاندار دریایی که در سواحل به گل نشسته به اداره محیط زیست یا شیلات منطقه گزارش دهند.